mikrofiber bez bayiliği klima bayilik
Hacıalioğlu çiğ köfte

Franchising: Analiz Sentez

Tarih: 02 Aralık 2016, 15:44 | Okunma :2776
Mehmet Yanık'ın franchising konusundaki yazı dizisinin ilk bölümü

İskuruyorum.com internet sitesinde yayınlanan önceki makalelerimi akademik kurallara duyarlı davranıp, lisan hassasiyetleri ile yazdım. Okuyacağınızda ise vermek istediğim mesajı ön plana alıp, izahatta vurguyu hedefledim; makale için araştırma sürecinde en büyük endişem kısaltmanın nasıl olacağıydı. Kısaltma yaparken mesaj kaybedilebilir, vurguya özen göstereyim derken sizi sıkılabilirdim.

Franchisinig bayimizi ziyaret etmiş çalışanları, ürünleri ve ekipmanı denetliyordum. Tatlı dolabında müşteri ile personelin konuşmalarına müdahale etmek zorunda kaldım. Sorun sütlaç tatlısı üzerineydi. Müşteri sütlacımızın hiç kaliteli olmadığını iddia ediyor, “…siz bunu nasıl yiyorsunuz, son derece kalitesiz, lezzetsiz…” diyordu.

Müşteri bir noktada haklıydı damak lezzetinin standardı yoktu ve eleştirilemezdi. Kimse diyemezdi siz bunu nasıl seviyorsunuz, neden yiyorsunuz” kişisel tercihlere karışamayız ama kalitenin standartları, dahası standartları belirleyen, denetleyen kurumları bulunuyor. İSO standartları, TSE gibi millî ve uluslararası kalite kurum, kuruluşlar bulunuyor.

Yukarıdaki örneği daha netleştirirsek, marka bir kalite ve lezzet standardı vaat ediyor. Müşteri vaat edilen kaliteyi bulma ümidiyle markayı tercih ediyor, en yakın franchise şubesine gidiyor. Büyük ihtimalle markanın ürününü daha önce tecrübe edip mutlu olmuş, aynı deneyimi, mutluluğu yine yaşamak istiyor. Tek yapmamız gereken müşteriyi pişman etmemek!

Modern psikoloji mutluluğun sonuç değil sebep olduğunu ileri sürüyor. Önceleri çok çalış, başarılı ol, mutlu ol” öngörüsü yerini “mutluluk insanın bedenine, beynine yüksek enerji sağlıyor, çalışmaya teşvik ediyor sonucunda başarı geliyor” tespitine bırakmış. En iyi performansımızı, en mutlu olduğumuz zamanlarda sergiliyoruz. Mutlu insanlar daha pozitif, hedef çıtaları daha yüksekte oluyor. Sevdiğimiz, mutlu olduğumuz işi yüksek enerji, pozitif yaklaşım, katma değer ile yapıyoruz.

Müşteri mutlu olduğunda sizde daha fazla zaman geçiriyor, sevdiklerini sizin mekânınıza davet ediyor, randevu veriyor, ürünlerinizden paket siparişi alıyor hediye götürüyor. Kendi mutlu olduğu nispette sizi ve personelinizi mutlu ediyor. Müşteri memnuniyetini yalnız fiyat ile sağlayamayız; hizmette, üründe, mekânda niteliğe ihtiyacımız var.

Firmanın niteliğini nasıl olduğu, onu başka şeylerden ayıran özellikleri, vasıfları belirler. Kuruluşun değer üretme potansiyeli, niteliksel verilerle anlaşılabilir. Franchise bayisi olmayı düşündüğümüz firmanın kalitesini, politikasını, hedef ve amaçlarını yalnız mali tablolardan öğrenemeyiz. Bilanço, mizan makyajlanabilir, mali tablolar yorumlanabilir… Niteliklerini incelemek gerekiyor. Çünkü nitelik doğrudan kaliteyi etkiler, kalite “değerleri” doğurur.

Firmanın değeri taşıdığı maddî varlığa göre karşılığı, biçilen kıymeti, bedeli ile açıklanabilir. Beraberinde yüksek vasıf, üstün meziyet, kıymetli nitelik manalarını da içine alır. Yatırımcılar firmanın niteliklerini inceleyip kalitesini, kalitesini inceleyip marka değerini, değerlerini inceleyip yatırım kararlarını verebilirler.

Okuduğum, gözlemlediğim, çevremdeki insanların itibar ettiği firmalarda niteliksel açıdan ortak yönlerini, başarı sebeplerini tespit etmeye çalıştım. Bilgiyi işleme, yaptığı işe hâkimiyet, niyet ve amaçta tutarlılık, insan kaynağı (yöneticileri dâhil), bilgi akışında karşılıklılık ve süreklilik (istişare), işlerini yaparken hissettikleri heyecan ve aşk, kader ve ahlaki boyutlarda ortak değerlere sahip olduklarını gördüm.

Her kriteri inceleyip, makale halinde iskuruyorum.com’da sizlerle paylaşacağım. İçerik sayısal (nicelik), teknolojik ve ekonomik verilerden ziyade, niteliksel verilerin incelenmesi olacak. Belki bu yönüyle yazılan ilk makale olacak.

Yazmadan geçemeyeceğim araştırma sürecinde olumsuzluklar da tespit etmedim değil, örneğin ürün standardı ile hizmet standardı arasındaki paralellik yoktu. Ana firma bünyesinde işletilen mekânlarda ürün standardı ile hizmet standardı paralel iken Avrupa, Amerika menşeli firma da olsa franchise bayiliklerde ürün standardı nispeten sağlanırken, hizmet standardı hızla düşebiliyordu. Önemli olanın çatı değil, çatının altındaki sıcaklık, rahatlık ve konfor hissi olduğu göz ardı ediliyordu.

Çoğumuzun önemsemediği günlük yaşam deneyimleri, dünya standardı haline gelebiliyor. Müşteri, firmalardan küresel dünyada küresel anlamlar sunmasını bekliyor. Kahve kültüründeki değişimi nasıl açıklayabiliriz?

Tarihimizin en görkemli şahsiyet ve sembollerinden Mimar Sinan, mimari eserler üretmeye 50 yaşından sonra başlıyor. O yaşına kadar ahşap ve gemi inşa ile meşgul oluyor. Yalnız 50 yaşına kadar geçen zaman diliminde Osmanlı Ordusu ile Bağdat’tan başlayıp geziyor ve tüm Roma eserlerini mümkün olduğunca detaylı inceliyor. Diğer bir deyişle işe başlamadan önce çok ama çok ciddi zihinsel çaba harcıyor; akebinde asırlara meydan okuyan eserler vücuda getiriyor. Çıkarılacak ders: acele hareket yalnız sinek kovmaya yarar.

Araştırmalar çağımızda yönetici ve girişimcilerin %90’ının ilk başarılarına saplanıp kaldığını gösteriyor. Bir mekânda ve bölgede sağlanan başarı, kopyalanıp çoğaltıldığında aynı başarıyı sağlamıyor. Başarı hissi kontrol edilmediğinde fırsat körlüğüne, kendimizi kral hissetmemize yol açıyor. Ne yazık ki para ve geleceğe hâkim olma hayali, çoğu zaman bizi gerçeklerden uzaklaştırıyor, doğru karar vermemize engel oluyor.

 Makalenin devamı için tıklayınız

Mehmet Yanık

© bu makale Mehmet Yanık’ın Bugün Pazartesi 2 adlı kitabın çalışma notlarından alınmıştır.

 

mehmetyanik@hotmail.com

iskuruyorum.com 2016

http://www.facebook.com/Mehmet.Yanik.Yazilari

1 yorum yazılmış.
  • yorum resim

    Merhaba mehmet yanık bey i daha önce duymadım ve bunun için çok üzüldüm çünkü gerçekten çok güzel bir çalışma olmuş ve ben bugün bu makaleyi okuyarak kendime çok güzel notlar aldım bundan sonra mutlaka takip edip bu güzel bilgilerden faydalanacağım bende iş kurmak için çok eceleci davrandığımı fark ettim teşekkür ederim.

En iyi iş fikirleri listesi için tıklayın..

Yorum Ekle

Konu hakkındaki değerli yorumunuzu paylaşmak için lütfen formu kullanınız. Lütfen bu bölümden bayilik başvurusunda bulunmayınız firmanın telefonunu arayabilirsiniz. Bu bölümden yapılan bayilik başvuruları muhtemelen silinecektir.

Ad / Soyad

Email

Yorumunuz

Yılın ilk ayı ? (oc..) lütfen aşağıdaki alana yazınız.Aşağıdaki haberlerden hangisi ilginizi çekiyor ?

Saloon Burger franchising ile yatırımcılar ile buluşmayı hedefliyor. Saloon Burger franchi

Yazarımız Mehmet Yanık'ın iş dünyasına yönelik yazı dizisinin ilk makalesini beğeninize su

Damacana su bayiliği alarak sucu dükkanı açmak üzerine iş fikri değerlendirmesi

Yazarımız Mehmet Yanık'ın franchise ve marka ilişkisini konu aldığı yazısını beğeninize s

Mehmet Yanık'ın franchising konulu yazı dizisinin son makalesini değerli okurlarımızın beğ

  • helal çiğköfte bayilik
  • bujiteri bayiliği
  • moda toptan bujiteri bayilik
  • samsat çiğköfte bayilik
klima bayilik
klima bayilik
poba döner bayiliği

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi DMCA.com Protection Status