mikrofiber bez bayiliği klima bayilik
Hacıalioğlu çiğ köfte

Akıl mı istiyorsunuz?

Tarih: 12 Mart 2012, 18:01 | Okunma :3794
Mehmet Yanık'ın yeni yazısı

 

- T.C. Merkez Bankası Başkanı “TL’ye yatırım yapan 2012 yılında kazanacak” diyor.

 

- CNBC-E’de seyrettiğim ekonomi programında, yabancı menşeli danışmanlık firmasının Moskova yöneticisi “2007 yılı dahil 2011’e kadar yapılan araştırmalarda, Türkiyeli ekonomistlerin, Türkiye ile ilgili yaptıkları ekonomi tahminlerinde %90’nın yanıldığını tespit ettiklerini” devamında “Türkiye’de finans tahminlerinin, halk ve ekonomi üzerindeki etkisinin %10” olduğunu beyan etti.

 

- Diğer taraftan NTV’de izlediğim finans ve ekonomi programında “Prof. Dr.” Unvanına sahip yorumcu, Türkiye’nin cari açığını ve finansal problemlerini öyle anlattı ki, varımı yoğumu satıp USD’na yatıracaktım. Enerji, finansman, hammaddede dışarıya bağımlı Türkiye’ye ilişkin öyle tablo çizdi ki, “yılsonuna kalmaz Türkiye batar. Yunanistan bile bizden daha şanslı en azından AB sahip çıkıyor” düşüncesine sahip oldum.

 

 

 

-Ocak 2012’nin son haftası yada Şubat 2012’nin ilk haftasıydı tam hatırlamıyorum, USD kuru 1.83 TL.’sıydı, Kapalı Çarşı’daki ayaklı borsa simsarı “T.C. Merkez Bankasının iç borç ihalesinden, Euro-Dolar paritesinden, cari açık ve finansmanından” öyle şeyler anlatıyor ki, önceki maddede bahsedilen akademisyen yanında çırak sayılır. Ve “T.C. Merkez Bankası’nın iç borç ihalesi nedeniyle doların 1.80 TL’sına ineceğini ancak aynı hafta içinde tekrar 1.83 TL.’ye çıkacağını” ileri sürdü.

 

- Şubat 2012’nin ilk haftaları, USD / TL kuru 1.78’de seyrediyor. Kanal 24’e telefonla bağlanan finans analisti “T.C. Merkez Bankası USD kurunun 1.80’nin altına inmesine izin vermez. İhracatçılar için uygun kur 1.80-1.83 bandı, cari açık noktasında da optimal kur yine 1.80 – 1.83 bandı” olduğunu iddia ediyor. Çok ilginç program sunucusu “Efendim anlıyorum ancak USD kuru 1.78 ve ben 1.73’e kadar ineceğini iddia ediyorum” dedi. Ancak finans analist “bu çok zor, Merkez Bankası izin vermez!” iddiasında bulundu. 12.03.212 kur hala 1.80 görmedi…

 

- Bir başka televizyon kanalı, bir başka yorumcu… Söyledikleri insanı intihara sürükler. Yorumunu anlatmak yerine 90’lı yıllarda okuduğum bir karikatürü tasvir etmeye çalışacağım: Köşe başında oturmuş halde bir dilenci, gelen geçenden sadaka dileniyor ancak mendilin üzerinde birkaç tane madeni para var. Dilenci, Türkiye’de dilenmekten bıkmış ve kendi kendine söyleniyor “Şeytan diyor ki topla bavulunu, al uçak biletini, git Florida’ya plajda cankurtaranlık yap!”

 

***

 

Sayın okuyucular gerçekten ne oluyor? Yukarıdaki çelişkilerden bir sonuç çıkaran ve yatırım kararı alabilen var mı? Bir taraftan ihracat rekorları kırdığını açıklayan Türkiye Cumhuriyeti Bakanı, diğer tarafta adeta “batmamız an meselesi” diyen yorumcular. Dünyanın sayılı takımlarına sponsor olan Türk Hava Yolları, herhalde borçlanarak başarılı olmadı.

 

Herkes cep telefonuna harcadığımız parayı eleştiriyor ancak ne yapılması gerektiğini söylemiyor! Ben kısaca bahsedeyim. Eğer bir XYZ marka cep telefonu alırsanız (marka ismi özellikle belirtilmedi), ödediğiniz paranın kaymağı , telefonun üretildiği ve marka menşei olan ülkeye gider. Bu ülke Norveç, Almanya, Japonya olabilir. Ancak fabrikası ve marka menşei Türkiye olan bir cep telefonu alsaydık, para Türkiye hazinesi girerdi. Otomobil, bilgisayar, televizyon gibi birçok alanda durum aynı. Sonuç millî tasarruf oluşmuyor, teknoloji üretilmiyor, rahata ve ihracata alışan ülke halkı canı yanana kadar uyuyor! Ne zaman döviz, altın, petrol yükselse, ürünler zamlansa, fiyatlar el yaksa şikayetçi olmaya başlıyor.

 

***

 

Ben yukarıdakilerle meşgulken etrafımda ne olmuştu?

 

Dünya dönüyor, zaman geçiyor ve her şey değişiyor. İstanbul’un müşteri hacmi ve görsel güzelliği açısından sayılı AVM’lerinden birinde 2007 yılında franchise işletme açmış olan dostum, 2012 yılının şubat ayında, çok ciddi devir bedeli üzerinden devrettiğini, geride kalan 4 yıl içinde yüksek kazanç elde ettiğini öğrendim. Ben ne zaman öğrendim? Ziyarete gidip mekanın farklı olduğunu görüp ve dostumu aradığımda!

 

Bir başka dostumun İstiklal Caddesindeki franchise işletmesini ziyarete gittiğimde yine aynı şey oldu; başka firmanın tabelası asılmıştı. Hemen aradım ve “Abi burada ne oldu, senin dükkan nerede” dediğimde, “ooo Mehmetçiğim, ben orayı çok kârlı bir fiyata devrettim, devir ettiğimde zaten yatırdığım parayı kazanmıştım…” cevabını aldım.

 

Şaşkınlığımı üzerimden atmak için yakın dostlarımdan olan Selda Hanımı ziyaret etmek ve dertleşmek istedim. Ne mi oldu? Öğretmen olarak atanmış ve birkaç gün önce atandığı şehre taşınmış…

 

Bu süre zarfında ben ne mi yaptım? Makalenin girişinde yer alan bilgileri öğrenmek ve için ekonomi finans programlarını sıkı sıkı takip ettim. Ne kazandım? Anladığınız üzere hiç ama hiçbir şey. Yukarıda bahsettiğim üç dostum ise… 

 

“Yıllardır saatim çalışmış ben durmuşum” (Necip Fazıl…)

 

Onların parası, benimse karma karışık bir zihnim vardı…

 

***

 

Dostlarımdan biri ile İslam Dini üzerine kısa bir sohbet ediyoruz. Din üzerine konuşmak tabiatım değil, çünkü ilahiyatçı değilim, uzmanlığımda yok. Diğer taraftan farazi verdiğim bir hüküm üzerine muhatabım amel ederse, hesabı benden sorulur. Arkadaşım işlediği bir günahı bana anlattı ve cevaben “bakın bu konu çok hassas yarın inceden bir hesaba çekilirsin, cevap veremezsin” dediğimde, “ben de ahrette şu açıklamayı yaparım” diye başladı, “Öyle sorarlarsa böyle söylerim, onu sorarlarsa böyle cevap veririm…” sözleri ile lâfı uzattıkça uzattı.

 

Özür dileyerek sözünü kestim “seni anlıyorum ancak bu lâf cambazlıklarını ahrette dinleyecekler mi bakalım?” dedim.

 

Hayatın her alanında olduğu gibi iş kurarken, işletirken, yönetirken bir bilene sormak şart. Ancak bilenlerin durumunu makalenin girişinde özetleme çalıştım… “Lâf cambazlarına dikkat etmek”, gerçekten bileni bulmak gerekiyor. Şüphesiz sözlerim geneli kapsamıyor ancak Türkiye’de siyaset yapan ekonomist ve finansçıların çokluğunu unutmamak gerek.

 

Hz. Mevlâna “Bilen söylemez, söylene bilmez” derken, lâf cambazlarına dikkat çekiyor olabilir mi?

 

***

 

Sonuç:

 

Bir öneride bulmam çok zor. Şirket sahibi bir dostum benden akıl istedi. “Ben size hiçbir şey söyleyemem çünkü sizin kadar akıllı ve bilgili değilim. Eğer olsaydım en az sizin ki gibi bir şirketim olurdu” cevabını verdim.

 

Yaşınız, ekonomik ve sosyal durumunuz ne olursa olsun bıkmadan araştıralım ve öğrenelim. Ancak sık sık başımızı kaldırıp etrafımızda neler oluyor, kim ne yapıyor bakalım. Öğrendiklerimizi uygulamalarla mukayese edelim.

 

Bir bilene soralım…

 

Unutmayın namaz kazaya kalır, fırsat kazaya kalmaz…

 

Mehmet Yanık


 

 

Mehmet Yanık
mehmetyanik@hotmail.com
www.mehmetyanik.com
Facebook Sayfası:http://www.facebook.com/pages/Mehmet-Yan%C4%B1k/145125068933667

Bu Köşe Yazısı iskuruyorum.com için Mehmet Yanık tarafından hazırlanmıştır. İzinsiz kopyalanamaz.

En iyi iş fikirleri listesi için tıklayın..


Aşağıdaki haberlerden hangisi ilginizi çekiyor ?

Son dönemin popüler girişimlerinden biri olan Adana su böreği dükkanı açmak için Ekiz Böre

Adana baklava böreği dükkanı açmak üzerine hazırladığımız yazımızı okuyucularımızın dikkat

Metcom güvenlik sistemleri; plaka tanıma sisteminden başlayarak bir çok güvenlik sistemi h

Masum Beyaz diyabet ve obeziteyle mücadeleye yönelik gıda ürünleri satan firma bayilikler

Taner Börek Bayilik: börekçi açmak isteyen girişimcilerin değerlendirebileceği bayilik ver

klima bayilik
klima bayilik
wafflehouse bayiliği poba döner bayiliği

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi DMCA.com Protection Status