mikrofiber bez bayiliği paşa tatlı
Hacıalioğlu çiğ köfte
parfüm bayilik

Hacialioğlu Çiğköfte Özel Röportajı - Çiğ Köfteci Açmak

Tarih: 11 Ekim 2016, 14:55 | Okunma :4321
Çiğ köfteci açmak isteyen girişimcilerin merak ettikleri konuları Hacıalioğlu Çiğköfte den Sayın Mesut Demirel'e sorduk.

Çiğ köfte bayiliği almak isteyen girişimcilerin aklındaki sorular için sizin yerinize Hacıalioğlu çiğ köfte yönetim kurulu başkanı Sayın Mesut Demirel'i ziyaret ettik.

Çiğ köfte sektörüne girmeye nasıl karar verdiniz ?

Baba meseleğim hatta dede mesleğim gıdadır. Dedem kapalı çarşıda yıllar evvel karpuzu dilimleyerek satarak işe başlamışlar daha sonra babam lokanta ve toplu yemek işiyle uğraşmışlar. 1990-1999 arasında babam deri ve tekstil tüccarlığı yaptı. Bende 3. kuşak gıda, tekstil ve inşaat sektöründe tecrübeli bir ailenin oğlu olarak yetiştim. 2002’de develüasyon oldu ve bir tekstil piyasasında bir çok esnaf battı, ayrıca 1999 senesinde depremin etkisiyle inşaat sektörüde krize girdi bizde daralan iş alanlarımızı geliştirmek için araştırmaya başladık hangi sektöre yatırım yapabiliriz diye, çğ köfte bizim yöresel kültür ürünümüz, örf ve adetimizde olan bir ürün, sürekli evimizde yoğurup ikram ettiğimiz bir ürün, bu ürünün ön plana çıkmaya başladığını fark ettik, her geçen gün talebin arttığını fark ettik. Ben de bu ürünün sürekli tüketicisi olarak ve lezzetini beğendiğim bir ürünün satışını yapmak üzere bu işe başladık.

 

Firmanızı diğer firmalardan ayıran özellikleriniz nelerdir ?

Hacıalioğlu Çiğköfte tamamen helal ve organik ürün üretir, ürünlerinin içerisinde et suyu,bulyon, çin tuzu, msg, soya, katkı ve koruyucu maddeleri asla yoktur, gıda mühendisimiz TMMOB gıda mühendisleri odası istanbul şube yönetim kurulu başkanı İsa Tahta kontrolünde üretim yapılarak vakumlu ambalajlarda şubelerimize ulaştırılmaktadır. İkinci özelliğimiz ise 16 çeşit yan ürünümüz olmasıdır, tatlısıyla, tuzlusuyla, ekşisiyle, acısıyla her mevsime hizmet eden ürünleri müşterilerimize sunmaktayız. Bir vatandaş çiğ köfte sevmiyorsa bile diğer yan ürünlerimizi almak için şubelerimizden istifade edebilir. İçli köfte, künefe, dondurma, mantı, irmik tatlısı, paçanga böreği ve benzeri yan ürünler bulunmaktadır.

 

Herkez çiğ köfteci olabilir mi ? işletebilir mi ?

Herkez her işi yapamaz, herkezin kendine göre yapabileceği işler vardır, bu bir kalıp ustası fayası işçiliği iyi yapamaz ama fayans yapabileceğini düşünür, belki yapabilir ama bir fayans ustası gibi yapamaz. Örneklendirmek gerekirse çok güzel bir aşçı çiğ köfte yapamaz , çok güzel bir çiğ köfte ustası iyi bir aşçı değildir. Çiğ köfte çok farklı bir olaydır baharatları karştırmaktan ziyade işi zevkle aşkla yapmanın lezzeti arttırdığına inanıyorum. Üretimi her işletmeci yapamaz bir tecrübe gerektirir satışı konusunda ise yılların vermiş olduğu tecrübeyi insanlarımıza lanse ediyoruz. Bu gün ben çiğ köfte bayiliği almak istiyorum diyen kişi bizim tecrübelerimizi de satın almış oluyor. Yani biz ürün nasıl satılır , tezgah nasıl dizilir, müşteriye nasıl davranılır , saat kaçta açılır kaçta kapanır bunları harfiyen bizi tercih eden girişimcilere eğitimini veriyoruz. Eğitim sürecimiz 1 haftadır zaten kurulumuz da takribi 7 gündür, a’dan z’ye profesyonel şekilde şubeyi satışa hazır hale getiriyoruz.

 çiğköfte fabrikası

Dükkan açma maliyeti nedir ?

Aslında bu franchise bedeli ile birlikte 15 bin tl den 50 bin tl’ye kadar ki rakip firmaların bir çoğu bu meblalara hizmet vermektedir Hacıalioğlu Çiğköfte sürümden kazanmayı kendine prensip etmiştir. Bu yüzden marka bedeli ve tabela bedeli talep etmiyoruz, sadece bir dükkana lazım olan argümanların ücretini müşterilerimizden tahsil ediyoruz, bu da 7000 TL gibi rakama tekabül ediyor KDV si içinde olmak üzere, bir dükkana lazım olan, tanıtım broşürleri, reklam panoları, hassas terazisi, çiğ köfte dolabı, müşteri karşılama hizmet konsolu, tabelası, el ilanı, kartviziti, önlüğünden t-shortünden, şapkasından, plastik eldivenine , tepsisinden, dış talebasına kadar bir dükkana lazım olan malzemeleri veriyoruz. Boyası badanası, suyu lavabosu girişimciye ait içerdeki diğer argümanlar bize ait. Arı olarakta bir kampanyamız bulunmakta 200 Kg çiğ köfteyi bedava olarak veriyoruz.

 

Yer seçimi konusunda yardımcı oluyor musunuz ?

Girişimci adaylarımız bulduğu dükkanı bizden onay almadan tutamıyor. Bizden onay almadan dükkan kiralanmışsa ve dükkan şartlarımıza uygun değilse kendisiyle iş birliği yapamıyoruz çünkü bir başarısızlık durumu kepenk indirilirse orada başarısız olan işletmeci değil Hacıalioğlu Çiğköfte olacaktır, büyük itibar kaybı ve zarar bizde oluyor. Girişimci açısından da zaman ve emek kaybı oluyor çünkü 700 Tl gideri var 200 kg ücretsiz çiğköfte veriyor 10 bin tl gibi bir para topluyor, 200 kg çiğ köfte ile tabiri caizse dükkan bedavaya geliyor. Biz dükkan seçiminde etrafından kaç tane insan geçtiğine, kaç tane araba geçtiğine, dükkana güneş vuruyor mu, kirası nedir , oraya en yakın olan çiğ köfteci nerede ve iş yapıyor mu ? diğer esnaflar o bölgedeki insanların alış veriş alışkanlıklarından memnun mu ? tüm bunları göz önünde bulunduruyoruz bir toplantı yaparak başaralı olup olamayacağına kaanat getiriyoruz, %60 a kadar onay veriyoruz ve onay verdiğimiz yer de %85 tutuyor.

Minimim 15 m2 yeterli fakat ideal olan 35-40 m2 olan yerlerdir., daha büyük yeleri de cafe tarzında dekore ediyoruz.

 

Kendinize ait şubeleriniz var mı ?

Yıllarca kendimize ait olan şubeler işlettik ve son dönemde yap işlet devret modelini benimsedik, bu şekilde franchise sayımızı arttırdık, cirosunun belli olması yatırımcıyı mutlu ediyor. Artık şube açmak yerine franchise ve üretime enerjimizi harcıyoruz

 

Çiğ Köfte Bayilik alan kişinin başında durması şartmı ?

Parası olan ama işle ilgilenmeyecek girişimcileri onaylamıyoruz, vatandaşın imkanı var farklı dallarda gayet iyi kazanıyor, kazancının bir kısmınıda yatırıma ayırarak gücüne güç katma niyetiyle iş birliği yapmak istiyor örneğin 1000 tl yatırayım 10 dükkan açıyım şube başına ayda 10 bin tl den 100 tl para kazanırım diyor, matematiksel olarak bakılınca bu doğru fakat iş icraata dökülünce bu böyle olmuyor neden dersek bedava sirke baldan tatlıdır , vermeden almak Allah’a mahsus , kazanmak için kazandırmak gerekli, işin başında duran insanın gelen insalara olan hürmeti, ilgi alakası, dükkanı erken açması geç kapatması, müşteriye iyi davranması, işini takip etmesi ciroyu %50 değiştiriyor. X noktada işletmecinin başında durarak edindiği ciro ile yatırımcının daha kaliteli bir dükkan açarak topladığı ciro arasında bazı yerlede %50 ye kadar fark edebiliyor. Bu yatırımcıdan yatırımcıya da değişiyor ben bu parayı gözden çıkarttım ne olursa olsun diye bakanların sonu bu ama ben yatırımcıyım her şubeye yapamasamda 2 şubede bir müdürüm var, dükkanlar gerektiği şekilde takip ediliyor diyen girişimciler de başarılı oluyor.

 

Çiğ köfte sektörüne geçiş yapacak daha önce 09:00-18.00 çalışmış kişilere önerileriniz nelerdir. ?

Part – time çalışan kişiler rahatlıkla çiğ köfteci işletebiliyor, bizim işimiz öğlen 12’den başlar gece 1’e kadar devam eder, 3-5 gibi işten çıkan bir girişimci zaten tam iş başlamamışken işin başına geçebiliyor. Part-time çalışan kişilere seslenip tam onalara göre bir sektör olduğunu beyan ediyorum. Biz iş birliği yapmadan önce sektörün mesai saatlerinin zorluklarını beyan ediyoruz, zorlanacağımız kısımlar bunlar, yapmamız gerekenler bunlar bunları doğru uyguladığımızda yaptığımız işin tutma oranı %90 bunlardan bir tanesinin eksik olması tutma oranını düşürür.

 

Çiğ köfte bayiliği kar marjı nedir ?

Bu işin kar marjı %300’dü ama günümüz şartlarında rekabetin ve rakiplerin artmasıyla güncel kar marjımız %100 dür, 500 tl cirosu varsa 250 tl si net kar olarak şubeye kalır, kira, stopaj,muhasebe, eleman, vergi bütün gideleri düştüksen sonraki orandır. Fakat satışın yüksek olduğu yerlerde %150 yi rahatlıkla yakalayabiliyor.

 

Çiğ köfteci işletmek için kaç elemana ihtiyaç var ?

10-20 kg satan bir şubeyi 1 kişi yönetir, paket servisi varsa 2 kişidir, 20 kg den sonra her 20 kg için 1 eleman gereklidir tabi bu profesyonel elemanlar için geçerli eğer yeni eğitlecek bir personel ise 20 kg için 3 kişi idealdir.

 

Paket servis önemli mi ?

Paket servis sosyal medyada aktifse, yemek sepetine üye ise , el ilanını disiplinli olarak dağıtıyorsa paket servis %70 e kadar çıkıyor, örneğin vatandaş akşam 10 dan sonra acıkıyor, çiğköfte bağımlılık yapan bir üründür, içindeki baharatlar sayesinde insanlara kendisini hatırlatır, bu gün çiğ köfte yediyseniz yarın muhtemelen terar yemek istersiniz 2-3 gün yemeseniz bile daha sonra çiğ köfte yemek isteyebilirsiniz bu nedenle akşam 10 dan sonra paket servisimiz gayet hızlanıyor.

 

Bir şube açılış prosüdüründen bahseder misiniz ?

Girişimci araştırmasını yapıp bize ulaştığında sistemimizi anlatıyoruz, nasıl hizmet veriyoruz, girişimci gize geldiğinde tutacağı yeri inceliyoruz, burada olur mu ? Bu iş burada olur dedikten sonra girişimciye iç duvarlarını,yerlerini, tavanını kırmızı beyaz olan konseptimize göre yaptırmasını söylüyoruz, kullanılcak malezeme konusunda bir zorlamamız yoktur tek şartımız kırmızı beyaz olması. Girişimcizle anlatıktan sonra 16 çeşit ürünümüzün numunelerini gönderiyoruz, civardaki insanlara dağıtılıyor yarın öbür gün burada bu iş yapılacağına dair reklam başlatılıyor. Ölçüler alınıyor ve 7 iş günü içerisinde bütün ürünlerimiz şubeye ulaştırılıyor, kurulum ekibimiz gidip kurulumu yapıyor. Açılış ekimiz gidiyor iş eğitimini veriyor daha sonra disiplinli bir şekilde müşterilerimizi takip ediyoruz yaptığı hataları gözlemleyip kendisine yardımcı oluyoruz.

 

Yeni açılan şube de ciroların kötü gitmesi halinde neler yapıyorsunuz ?

Açılış için verdiğimiz 200 kg desteği kullanmasından sonra , dediğimiz şartları yerine getirmesine ve müşteri geri dönüşlerinin olumlu olmasına rağmen başarısızlık varsa terkar geri ödemek koşuluyla satış potansiyeline göre bir çiğ köfte alım rakamı belirleyip bundan faydalanmasını sağlıyoruz bu şekilde sadece diğer tedarik ettiği ürünleri ve kirasını ödeyerek 1 yıl içinde cirosunu oturtuyor. Bu desteğimiz kesinlikle güven veren şubelerimiz için geçerli.

 

Girişimcilerden beklentiniz nelerdir ?

Azim, disiplin, düzen, hijyen şartlarını uyması ve kendisine ve bize olan güveni. Bazen 18 yaşında bir girişimcinin gözlerinde bunu çok net bir şekilde görüyorum ve büyük bir yatırımcıdan daha güçlü büyüyor, bazen ihtiyar bir amcada bunu görüyorum , biz ne kadar profesyonel hale getirip kolaylıştırsakta girişimci kişinin işe göstereceği ilgi alaka çok önemli eğer işini seviyorsa iş yerini zamanında açıp kapatıyorsa , tezgağını bizim gösterimiş şekilde diziyorsa , müşteriye bizim istediğimiz gibi davranıyorsa ve reklamını bizim istediğimiz gibi yapmışsa bu kişi diğer insanlara göre daha çok kazanıyor.

 

Çok fazla çiğ köfte markası var ve bir çok noktada çiğ köfteci görüyoruz çiğ köfte sektörü halen eski cazibesini koruyor mu ?

İnsanlar yemek yemden yaşayamaz, gıda sektöründe bitmiş bir sektör yok, bu gün döner bir çok evrim yaşamasına rağmen her geçen gün güncellenerek başka bir statüde karşımıza sunularak büyüyor keza nohutlu pilav, memenci açmak aynı şekilde, çiğ köfte bunların lideri , bu gün kısa vadede bu seviyeye ulaşmış tek sektör çiğ köftedir. Çiğ köfte sektörü her geçen gün büyümesine rağmen hız kaybetmeden bir önceki seneye göre %10-20 daha da büyüyerek gelişiyor. Bu sektörde açıp kapatan sayısı açanlara göre çok az , 100 tane çiğ köfte dükkanı açılıyorsa bunun 5-10 tanesi kapanıyor. Bu sektör halen doyuma ulaşmamış bir sektördür.

 Hacıalioğlu Çiğköfte Bayilik Şartları Ve Başvuru Formu İçin Tıklayınız...

 iskuruyorum.com özel röportajıdır @2016 Hazırlayan : Serhat AVCU

 

 

1 yorum yazılmış.
  • yorum resim

    Titiz duyarli dinamik otokontrolcu riski minimuze        tutan guven veren durusunuz   sektorde suphesiz tercih edilir olmanizdir. İlaveten online siparis uygulanirsa zirvedesiniz ve kalitesiniz.:-).

En iyi iş fikirleri listesi için tıklayın..

Yorum Ekle

Konu hakkındaki değerli yorumunuzu paylaşmak için lütfen formu kullanınız. Lütfen bu bölümden bayilik başvurusunda bulunmayınız firmanın telefonunu arayabilirsiniz. Bu bölümden yapılan bayilik başvuruları muhtemelen silinecektir.

Ad / Soyad

Email

Yorumunuz

Onay Kodu Lütfen Aşağıdaki Alana Yazınız
Aşağıdaki haberlerden hangisi ilginizi çekiyor ?

Kral çiğköfte sektöründe bayilik veriyor.

Çiğköfte firması bayilik veriyor

Adıyaman Subaşı Çiğköfte bayilikler vererek şubeleşmek istiyor

Çiğköfte Mutfağı üretici çiğ köfte bayiliği veriyor.

Tatlıses Çiğ Köfte bayilik veriyor. Tatlıses çiğ köfte bayiliği alarak kendi işinizi kurab

  • helal çiğköfte bayilik
  • bujiteri bayiliği
  • moda toptan bujiteri bayilik
  • samsat çiğköfte bayilik
paşa tatlı parfüm bayilik
paşa tatlı parfüm bayilik
umran oto bayiliği avm de diyet yemek satmak

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi DMCA.com Protection Status