mikrofiber bez bayiliği klima bayilik
Hacıalioğlu çiğ köfte

Kültür Mantarı Yetiştiriciliği

Tarih: 10 Ekim 2017, 11:05 | Okunma :21563
Kültür mantarı yetiştiriciliği hakkında bilgi sahibi olmak isteyen girişimciler için hazırladığımız yazıyı okuyarak ön bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kültür mantarı nedir

Kültür mantarı Agaricus bisporus türünde beyaz ve şapkalı bir mantar türüdür. Doğada bir çok zehirli türün olmasından dolayı ihtiyacı karşılamak için uyun koşullar sağalanarak üretimhanelerde üretilir.


Kültür mantarı yetiştiriciliği hakkında bilgi

Kültür mantarı üretimi yayınlaşmış toplum tarafından kabul görmüş, neredeyse her semt pazarında, sebze meyce reyonu olan süpermarketlerde bulabileceğimiz bir ürün. Peki kültür mantarı nasıl yetiştirilir ?  girişimciler için fırsat mıdır  bu soruların cevaplarını birlikte arayalım.

Kültür mantarı güneş ışığına ihtiyaç duymayan bir bitkidir, bodrum, mağara , depo gibi yerlerde üretim yapılabilir. Isı ve havalandırma kontrolü sağlanabilien ürteim yerine ihtiyaç vardır. Kasalarda yada plastik torbalarda üretilebilir. Mantarlar yeşik yaprakları olan bitkiler gibi fotosentez yapamaz bu yüzden özel karışımlarla hazırlanmış kompostlara ihtiyaç duyarlar.

Kültür mantarı yetiştirmek için kompost hazırlamak için , gübre, saman, buğday sapı. çeltik sapı gibi karışımların fermantasyonu ile elde edilmektedir.

İmkanınız varsa kendiniz  hazırlabilir, yada kompostu hazır olarak satın alabilirsiniz. Kompost hazırlamak deneyim isteyen bir iş olduğu için bu konuda danışmanlık almak yada hazır almak deneyimsiz dönemimizde size fayda sağlayabilir.

Özensiz hazırlanmış bir kompost çeşitlik bitki haslarına yada zararlı bitki böceklerine uygun ortam oluşturabilir.

Mantarlar uygun nem, sıcaklık ve havalandırma ortamı sağlandığında yıl boyunca üretilebilir.

Kompsotlara misel (mantar tohumu) ekilerek üretim başlar, hazırlı ekili kompostlarda satın alabilirsiniz.

Kültür mantarı kaç günde yetişir

Misel ekimi sonrası ön geliişme dönemi 12-15 gündür, Daha sonra üzerine %70 nemli dezenfekte edilmiş örtü toprağı serilir. 21 gün sonra hasada uygun mantarlar ortaya çıkar ve 30-60 gün arasında tekrar ürün alınabilir.


Kültür mantarı yetiştiriciliği maliyeti

Bu maliyet sizin üretim kapasitenizle doğru orantılı olduğu için değişkendir. İlk önce üretim yerinizi belirlemeniz sonra yatırım maliyeti için kompost ve misel üreticileriyle görüşmeniz rakamı netleştirecektir. Ayrıca üretim yerinizde bir raf düzenine, ilklimlendirme ve havalandırma ihtiyacınız olabileceği unutmayınız.

Üretime başlamadan önce mutlaka pazar araştırması yapınız bölgenizde mantar toptancılarının kg fiyatı nedir , direkt pazarlayabileceğiniz kanallar varmı yoksa pazarlama maliyetinden kurtulmak adına toptan alım yapanlara satmak daha mı karlı bu konuda bir iş planı hazırlayıp yola çıkmanız faydanıza olacaktır.

@iskuruyorum.com 20173 yorum yazılmış.
 • yorum resim

  Ben evin bodrumunda yetistirmek istiyorum kompost u nasil temin edebilirim diyeti ne kadar.

 • yorum resim

  Ben apartmanın bodrumunda yetiştirmek istiyorum. Fakat kompost kokacağın dan endişeliyim. kokusu çok var mı onu merak etim.
  .

 • yorum resim

  MERHABALAR
  Kültür mantarı yetiştiriciliği hammadesini yani kompostu hazır olarak sizden satın alabilrmiyiz?Ve ya nereden satin alabiliriz?Bu konuda yardimici olmanizi rica ederiz..

En iyi iş fikirleri listesi için tıklayın.. Sizin de web portalımızda yayınlanmasını istediğiniz iş fikriniz varsa iletişim bölümündeki formu kullanarak bize yollayabilirsiniz.

Bu iş fikri hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Oyla ! Bu iş Fikri Tutar Mı ?Oyunuz yorumuzla birlikte kaydedilcektir lütfen yorum eklemeyi unutmayınız


Ad / Soyad

Email

Yorumunuz

Onay Kodu Lütfen Aşağıdaki Alana Yazınız


Kırmızı Kaliforniya solucanları ile organik solucan gübresi üretimi aşamaları

Mehmet Yanık'ın yeni makalesini okurlarımızın beğenisine sunuyoruz.

Okurumuzdan gelen iş fikrini beğeninize sunuyoruz. Cupta fırınlanmış kaşarlı makarna satış

Çıraklık kültürünün girişimciliğe etkisi.

BKE Cafe ile hayalinizdeki cafeyi açabilirsiniz

 • helal çiğköfte bayilik
 • bujiteri bayiliği
 • moda toptan bujiteri bayilik
 • börek bayilik
klima bayilik
klima bayilik
wafflehouse bayiliği poba döner bayiliği

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi DMCA.com Protection Status