mikrofiber bez bayiliği klima bayilik
Hacıalioğlu çiğ köfte

Küresel Bakış

Tarih: 20 Eylül 2016, 11:49 | Okunma :3142
Yazarımız Mehmet Yanık'ın mali büyüklükte ülkelerle yarışan şirketlerin incelemesini yaptığı yazısını beğeninize sunuyoruz.

Hayat Farkında olmaktır. Hz. Mevlana (ks)
Olay
- 1953’te Amerikan Senatosu’nda yapılan ‘devlet-sanayi ilişkileri’ görüşmelerinde, dönemin Savunma Bakanı Charles E. Wilson’a “Acaba, GM’nin çıkarlarıyla, ABD’nin çıkarlarının örtüşmediği bir durum olamaz mı?” sorusunu yöneltilmiş. Wilson, “böyle bir şeyi tahayyül bile edemiyorum” deyip, tarihe geçecek “Amerika için iyi olan her şey, GM için iyidir. Hakeza GM için iyi olan her şey de Amerika için iyidir” cümlesini telaffuz etmiş. O zamanlar Amerika’yı General Motors, General Electric ve General Eisenhower (devlet başkanı) adlarında üç general yönetiyor denilirmiş.
3 General
- General Motor, 1908 yılında kurulmuş, 77 yıl boyunca “dünyanın en büyük otomobil üreticisi” unvanına sahip olup, 1985 yılında Toyota’ya devretme zorunda kaldı. 01.06.2009 yılında iflas koruması için ABD mahkemesine başvurdu, Amerika ve Kanada Devleti, GM işçi sendikaları birliği Şirketin bir kısmını satın aldı, Avrupa operasyonları da benzer şekilde devredildi… Sebepleri, başka makalemizin konu başlığı olsun.
- General Elektrik, 1876 yılında Thomas Edison tarafından kurulan, bir dönem Amerika’nın elektrik dağıtımı da tekelinde bulunduran şirket, jet motorları, enerji üretimine, finansal hizmetler, su ve proses teknolojileri, tıbbı ürünler, basın yayın dahil olmak üzere birçok alanda faaliyet gösteriyor. Financial Times Dergisi araştırmalarında 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004 yıllarında “dünyanın en saygın şirketi” seçildi. Beraberinde “çalışan anneler için en iyi 100 şirket” içinde adı geçiyor. Belirtmeden geçemeyeceğim, sivil toplum kuruluşları tarafından yapılan eleştiri ve tepkileri dikkate alarak, nükleer yatırımlarını tasfiye etmiştir.
- General Dwight David Eisenhower, 14.10.1890 - 28.03.1969, yaşamış, asker, politikacı Ve ABD’nin 34. Başkanıdır. 2. Cihan Harbi’nde Müttefik Ordular Komutanlığı ilerleyen yıllarda Nato Komutanlığı yapmıştır. Askeriyedeki başarısı ve hızlı yükselmesini askeri strateji ve örgütleme konusundaki bilgi ve yeteneğinin yanı sıra, ikna etme, ara bulma ve uyumlu davranmasına borçluydu. Ve bu durum ABD Başkanlığını kazandırdı.
Başkan olduktan iki yıl sonra her iki mecliste de azınlığa düştü. Diğer başkanların aksine federal yönetimde yürütmenin güçlü olmasından yana değildi. Belki askerlikteki yetişme biçimine ve sivil yönetim konusunda tecrübe durumuna bağlanabilecek şekilde danışman ve kabine üyelerine yetki vererek ayrıntılarla ilgilenmemeyi eğilmemiştir.

Veri
- 2016 Eylülünde, İngiltere menşeli sivil Toplum Kuruluşu Global Justic Now’ın (Küresel Adalet Şimdi) yayınladığı araştırmada, dünya genelinde ülkeler ve firmalar ekonomik büyüklüklerine göre sırlama yapıldığında, ilk 100 içinde 31 ülke 69 şirket yer almış. 69 ticari firmanın, dünya üzerinde, diğer tüm devletlerden daha yüksek ekonomiye sahip olduğu tespit edilmiş; Türkiye 37. Sırada yer almış. 2014 yılında 63 olan şirket sayısı, 2015 yılında 69’a yükselmiş*.
Araştırmada 10 büyük şirketin ekonomik durumunun ötesinde yalnız cirosunun, dünyada birçok devlettin bütçesinden fazla olduğu bilgisi de araştırmada yayınlanıyor. Rapordan hareketle, Türkiye’ye özel yorum yapan ekonomistler ise, küresel 13 firmanın cirosunun Türkiye’nin kamu gelirlerinden daha yüksek olduğunu ileri sürüyor (dikkatinize sunarım, 13 firmanın toplam cirosu demiyor, her bir firmanın tek başına fazla olduğunu ileri sürüyor).
- Rapordaki ilk 10 sıralama: 1- Amerika, 2- Çin, 3- Almanya, 4- Japonya, 5- Fransa, 6- İngiltere, 7- İtalya, 8- Brezilya, 9- Kanada. Okuyucularımız “10. Ülkeyi yazmamışsınız” diyebilir, 10. Ekonomik büyüklük ülkeye değil firmaya ait, Walmart. 1950 yılında ABD’nin Arkansas Eyaletine bağlı, Bentonville’de kurulmuş, Walmart. Arkansas Eyaleti’nin 2000 yılı sayımlarında nüfusu 2.752.000 kişi iken, Walmart’ın 2009 yılında kayıtlı çalışan sayısı 2.100.000’dir. Amerika, Meksika, İngiltere, Kanada ve Çin’de toplam 7960’ın üzerinde şubesi bulunuyor (2008 yılı itibarı ile). Almanya ve Güney Kore’de piyasadan çekilmek zorunda kaldı. “General Motor için iyi olan Amerika içinde iyidir” sözü biraz daha anlaşıldı zannediyorum.
- Bakış açımızı değiştirip, dünyanın en değerli markaları üzerinden gidelim. En değerli ilk 10 marka, 1- Apple (ABD), 2-Google (ABD), 3- Microsoft (ABD), 4- IBM (ABD), 5- Walmart (ABD), 6- Samsung (G. Kore), 7- General Elektrik (ABD), 8- Coca Cola (ABD), 9- Vodafone (İngiltere), 10- amazon. com (ABD). En değerli markalarla ekonomik büyüklükteki ülke sıralaması ile, en değerli marka sıralaması arasındaki bağ belirginleşti sanırım. General Motor ile Amerika arasındaki bağ gibi.
“2014 yılı Brand Finance Global 500 listesinde son sırada bulunan 500’üncü markanın değeri 3 milyar dolar iken, aynı kurumun sadece Türk markaları için hazırladığı 2014 çalışmasına göre en değerli marka 2 milyar dolarda kalıyor.” Okuduğunuz veri benim için üzülmeyi değil, kat edecek çok yolumuz olduğunun işareti. Yavaş yavaş acele etmek, sohbetlerimize ve işime akıl katmamız gerekiyor.
- Bakış açımızı bir kez daha değiştirelim, ekonomide “greenfield investment” adı verilen uluslararası doğrudan yatırım (UDY) çeken ilk 10 ülke üzerinden değerlendirelim. 1- Çin, 2- Hong Kong, 3- ABD, 4- İngiltere, 5- Singapur, 6- Brezilya, 7- Kanada, 8- Avusturalya, 9- Hindistan, 10- Hollanda. Sizlerde ABD, İngiltere, Kanada gibi ülkelerin nasıl oluyor da “doğrudan sermaye yatırımı” çekebiliyor? Sorusunun cevabını arıyorsunuzdur. General Motor ile Amerika arasındaki bağ, biraz daha netleşti sanırım.
Ekonomik Kalkınma Örgütü’nün (OECD) yayınladığı, ülkeler ve yıllık net maaş ortalamaları tablosunda ilk 10 ülkeyi paylaşalım; 1- ABD, 41.355 dolar, 2- Lüksemburg, 38.951 dolar, 3- Norveç, 33.492 dolar, 4- İsviçre, 33.491 dolar, 5- Avusturalya, 31.588 dolar, 6- Almanya, 31.252 dolar, 7- Avusturya, 31.173 dolar, 8- Kanada, 29.365 dolar, 9- İsveç, 29.185 dolar, 10- Fransa, 29.799 dolar (www.oecd.org). Net maaş ile en fazla UYD çeken ülkeler arasındaki bağlantı gösteriyor ki General Motor ve Amerika için iyi olan çalışanlar içinde iyi.

Yorum
- Tablo incelendiğinde bazı ülkelerin, yalnız Allah (cc) vergisi petrol üretimleri, bazı firmaların ise petrol üretim ve ticareti sayesinde üst sıralarda yer bulduğunu, konuya hâkim olanlar biliyor. Kanaatimce asıl liderlik endüstriyel sanayileşme ve entelektüel sermayeye yatırımda bulunmak, sahip olmak. Ve listede tarafımı hoşnut eden ise 100 içinde petrol ve petrol işlemeye dayalı ticaretten bulun ülke/şirket sayısı 10 civarında olması.
Listenin ilk 9 sırasında ismi geçen ülkelerin, 69 şirkete ev sahipliği yapması tabii ki tesadüf değil. General Motor ve Amerika Devleti arasındaki bağlantı için söylenen sözün yerindeliğine işaret ediyor.
- Listede yazılı ülkelerin ortak noktalarını tespit etmeye gayret edelim.
Öncelik iş ve işin nasıl yapılacağı bilgisine sahipler. Ne yapsak, nasıl yapsak, hedef kitle, atılacak adımlar ve iş süreçleri sorularını cevaplıyorlar.
Ölçek ekonomisine/bağlantı avantajına sahipler. Rekabetçi maliyeti sağlayacak, kaliteli/işe uygun faktörler ile üretip piyasaya sunabiliyor. Rakipleri karşısında hesaplanabilir riskler alıp, kabul edilebilir sürede zarar edebiliyorlar. Faaliyetleri organize edip, bütünleştirebiliyorlar. İş süreçler, kaynaklar hazır. İhtiyaçlarını olan ürünü tespit edip, bağlantıları kanalı ile ilgili ülkeden tedarikini sağlayabiliyor.
Ülkelerinin ve marka değerlerinin avantajlarını kullanıyor, standartlarda açılmayan kapıları, uygulanmayan şartları lehlerine çevirebiliyorlar. Çalışmak istedikleri ülkelerin gümrük kota ve tarifelerine kendileri için istisnalar uygulanabiliyor.
Döviz açığı olmadığı gibi, yatırımı teşvik ve vergi avantajları son derece ileri seviyede; tabii ki bir yere kadar! Klişe bilgiyi tekrar edeyim, Chicago Şehrinin sahibi Al Capone içki kaçakçılığı ve adi suçlardan değil, vergi kaçakçılığından hapse girmiş.
Teknoloji, lisans, patent ve diğer avantajları ülkelerinde ve bünyelerinde bulunduruyorlar. General Motor yaşadığı buhranlara rağmen patentlerini, üretim teknolojilerini, lisans ve diğer avantajlarını devretmedi, halen rekabet edebiliyor.
Şirketler, ülkeler için ekonomik değerin üstesinde taraftar sağlarlar. Türk Hava Yollarının yabancı ülke takımlarına ve sporcularına sağladığı sponsorluklar, benzer yabancı markaların Türkiye’deki spor kulüplerine ve sporculara sponsorlukları ile örneklendirebiliriz. “General Motor” paragrafını bu yönden okuyunuz. “Coca Cola’cı mısın, Pepsi’ci mi?” Doğal olarak lobi ve nüfuz alanına sahip olunur.
Ve hepsinden önemlisi insan sermayeleri çok kuvvetli. Dünyanın her ülkesinde listenin ilk 9 sırasındaki ülkelerden birkaçına tâbi tacir, yönetici, temsilci, araştırmacı, akademisyen, gazeteci, talebe görebilirsiniz. Yöneticileri yüksek donanımlı ve tecrübeli, entelektüel birikimleri yüksek. Çoğu yöneticilerimizin internetten okuduğu bilgileri yerinde gören, yaşayan, koklayan insanlar. Bizim okuduğumuz bilgileri onlar “junk box” klasöründe tutuyor. Danışmanları internet değil, sorularının cevabı olan mahalde yaşamış biri. Prensipleri mantıklı, akademik ve tecrübi sonuçlara dayanıyor. Her saat uçakla kaç bin Japon, Amerikalı, Alman uçuyor! İnanın dudak uçuklatacak seviyede.
“Başarı ekip işidir” ama dünyanın hiçbir yerinde, “bu ekip başarıya ulaştı” diye dikilen heykel, cadde veya sokağa, okula verilen görülmemiştir. Maalesef etrafımda taklitçilerine o kadar çok rastladım ki aramaktan vazgeçtim.
9. sırada yer alan Walmart’ta her işe giren, en az 6 (altı) ay depolarda, markette amelelik (Beden gücünü kullanarak gündelikle çalışan kimse, işçi, ırgat/ kubbealti. com) yapıyor. MBA yapmanız hiçbir şey değiştirmiyor; benzer işlerde çalışmanızda.
Şirketler entelektüel sermaye üretirler ki, dünya da elmastan daha az bulunuyor ve üretiliyor. İnanın sertlik noktasında elması aratmaz. “Know How” ve “Know Way” ile dünyayı ellerinde tutarlar. “Kâr etmek amacıyla, değer üreten firmalar” cümlesi ile sıfatlandırabiliriz. Birçok ülke “entelektüel sermayeyi” internetten okuyup öğrenmeye çalışıyor, listenin ilk sırasındaki ülkeler üniversite ve enstitü kurmuşlar, profesörlük payesi veriyorlar.

Sonuç
Nasıl kanun(lar), kişi ve kişiler için çıkarılamaz ise, yazının girişinde atıfta bulunulan “General Motor ile Amerika” arasında ilişki, özünde ticaret dünyasının tümü için geçerli. İsimlerin vurgulanması sembolik anlam taşıyor. Dünyadaki ülkelerle Pazar grupları ile omuz temasında olmanız kaçınılmazdır. Türkiye için çalışıyorsanız, Türkiye pazarı ile sınırlı kalamazsınız, dünyaya ile entegre olmalıyız. Atasözünde dediği gibi “zıplama ile minareye (şerefesine) çıkılmaz”, kör dövüşü ile de maç kazanılmaz.
Türkiye için iyi olan iş dünyası için iyi, iş dünyası için iyi olan Türkiye için iyi olduğunu fark edelim**

* http://www.globaljustice.org.uk/news/2016/sep/12/10-biggest-corporations-make-more-money-most-countries-world-combined

*Mobil mesajlaşma yazılımı Snapchat; benzerlerinden farkı gönderdiğiniz iletinin birkaç saniyede muhatabın telefonundan silinebilmesi. 2011 yılında kurulan firma henüz kâr açıklamadı. Ancak piyasa değeri 17 milyar doların üzerinde öngörülüyor. 2014 yılında dünyada 171 milyon insanın, aylık periyotta kullandığı öngörülüyor. Sebebi, Snapchat reklam veya herhangi bir ürünü pazarlamaya başladığında 171 milyon potansiyel kullanıcıya ulaşacak. Rahatlıkla Snapchat, değer üretiyor/entelektüel sermaye ürünü diyebiliriz. Google, Facebook, twiter, whatsapp’ı da bu minvalde yorumlayabiliriz.

 

Mehmet YANIK

mehmetyanik@hotmail.com

©Bu makale Mehmet Yanık’ın “Bugün Pazartesi 2” kitabından alınmıştır.

En iyi iş fikirleri listesi için tıklayın..

Yorum Ekle

Konu hakkındaki değerli yorumunuzu paylaşmak için lütfen formu kullanınız. Lütfen bu bölümden bayilik başvurusunda bulunmayınız firmanın telefonunu arayabilirsiniz. Bu bölümden yapılan bayilik başvuruları muhtemelen silinecektir.

Ad / Soyad

Email

Yorumunuz

Yılın ilk ayı ? (oc..) lütfen aşağıdaki alana yazınız.Aşağıdaki haberlerden hangisi ilginizi çekiyor ?

Yazarımız Sayın Mehmet Yanık'ın "Başarı" üzerine yazdığı makaleyi okurlarımızın dikkatine

Mehmet Yanık'ın franchising konulu yazı dizisinin son makalesini değerli okurlarımızın beğ

Köşe yazarımız Mehmet Yanık'ın yazı dizisinin franchising veren firmaların yönetim şekille

Bereket Döner üstün kalitesinden asla ödün vermeden hızla büyümeye devam ederken, yatırımc

Dünyanın en çok kazandıran sektörlerden, bilişim sistemleri, telekomünikasyon, enerji ilk

klima bayilik
klima bayilik
poba döner bayiliği

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi DMCA.com Protection Status