mikrofiber bez bayiliği klima bayilik
Hacıalioğlu çiğ köfte

Üstad - Mehmet Yanık Makalesi

Tarih: 14 Kasım 2017, 13:56 | Okunma :1384
Yazarımız Mehmet Yanık'ın iş dünyası ile ilgili makalesini değerli okuyucularımızın beğenisine sunuyoruz.

Us

Us’ta

Us’tad

Okuyacağınız makaleye öncekinden alıntı yaparak başlayacağım:

Çok iyi tek bir şeyiniz varsa, her şeyiniz vâr olabilir. Mc Donald’s hamburger, Burger King hamburger, Starbuck’s kahve, Mado dondurma, Özsüt ödüllü pasta (gerçekte muhallebiden kazandibi tatlısıdır), Godiva çikolata, Ali Muhittin Hacı Bekir Şeker, Şampiyon kokoreç, Aslı börek, Güllüoğlu baklava, Nescafe partikül kahve, Köfteci Ramiz köfte, Ağaoğlu toplu inşaat, Acıbadem Hastahane, Yurtiçi Kargo (ama evinizi taşımaz)… Ve daha birçok firma en iyi oldukları ürünle başladılar ve menülerini zenginleştirerek marka oldular. Kritik nokta rakiplerinize oranla iyi yönlerinizi tüketiciye nasıl sunduğunuzdur. Yukarıda adı yazılanlar ve yazılmayanların hiçbiri acele etmedi. Hepsi adım adım, halı dokur gibi ilmek ilmek markayı dokudular. Özsüt’ün tarihi 1938’e kadar iniyor, Mado’nun sahibi ailenin tarihi 150 yıldan önceye dayanıyor. (http://www.iskuruyorum.com/markalar-anlamlar-tespitler/haber/3050-.html)

Rahmetli Sakıp Sabancı’nın gençlere verdiği 40 nasihat arasında “her konuda bir şey bilin ama bir konuda her şeyi bilin” sözü yer alıyor. Yukarıda yazılanlar ve daha fazlasında biri, bir konuda her şeyi biliyor. Bu gizli gücün unvanı ise “usta”. Benim doğduğum yerde “zıplayarak minareye (şerefesine) çıkılmaz” denir. Marka kurucu ustalarının hiçbiri, zıplayarak minareye çıkmaya çalışmadılar, merdiven basamaklarını kullandılar. Çıkma işi kimi zaman 150 yıl, kiminde 90 yıl kiminde 70 yıl sürdü.

Markaların doğumuna sebep ustalar,bir konuda her şeyi bilen adamdır. Bugüne kadar iş fikri olan, sermaye arayan çok fazla kişi ile tanıştım sohbet ettim. İçlerinden bir tanesi bile yola kiminle çıkacağını bilmiyordu. “Farz edin sermayeyi buldunuz, sonraki adımları konuşalım” dediğimde, hep akim kaldık. Kimileri akrabaları, kimileri arkadaşları ile tahmini öngörülerde bulundu. Okuduklarımdan ve tecrübelerimden yola çıkarak söyleyebilirim ki, önce yoldaş sonra yol. Yola kiminle, kimlerle çıkacağız… Türkiye’nin önde gelen firmalarının üretimini incelerken hep ustalarla muhâtab oldum. Çoğu firmanın sermaye ortağıydı. Ortak olmayanlarla “iş etiği sözlemesi” imzalanmıştı. Herhangi bir nedenle firmadan ayrılması halinde 5 – 10 yıl süre ile rakip firmalarda çalışamaz, bu sektörde hizmet veremez, benzer iş kurmaz. Fabrikada çalışan sayısı yüzü geçenlerde dâhi “iş etiği sözleşmesi” üç en fazla 6 usta ile imzalanmıştı. Tüm reçeteyi bilen usta sayısı sınırlıydı. Yoldaş olmadan hiçbir yere gidemeyiz.

Ustalığımı elde etmek için ne kadar sıkı çalıştığımı bilseler, ustalığımın o kadar hayret edilecek bir şey olmadığını anlarlardıMichelangelo 

Usta - Üstad

Usta” dediğimizde evimizin boya, badanasını yapan, parkesini döşeyen, arabamızın arızası tamir eden, lastiğini değiştiren, en fazla lise mezunu, kısıtlı kültür ve dünya görüşüne sahip, kazancı geçimini temine yeten esnaf kişiler canlanır zihnimizde.

Usta” kelimesi Farsça “ustâd”dan geliyor. “Ustâd” günümüz Türkçesinde “üstad, üstat”, herhangi bir ilimde, sanat ve zanâat alanında bilgi ve söz sahibi olan, üstün bir yeri, tam vukûfu bulunan kimse demektir (lügatim.com). Usta, ifa ettiği işi tam anlamıyla öğrenmiş, bağımsız yapan ve geliştiren kişi anlamına geliyor; bu meyanda esnaf ile karıştırmamak yerinde olur. Lütfen son üç paragrafı baştan bir kez daha anlayıp, eleştirerek okuyunuz.

Osmanlıdan Cumhuriyete geçerken kurulan sanat okulu (meslek lisesi) hikâyesinde, ilk öğretmenlerinin duvar, sıva, taş ustalarının olduğunu okumuştum. Arap harfleri ile okuma yazma bilen, kendi alanlarında her şeyi ihâta (çepeçevre kuşatan, sımsıkı kavrayan) eden kişilermiş.

11.Şubat.1847’de Amerika, Ohio’da doğan ve icat sayısı yüzlerle ifade edilen Thomas Edison, zekâ geriliği nedeniyle özel öğretmen tarafından eğitilmiş, 10 yaşına geldiğinde fizik, kimyâ öğrenmeye başlamış. Hayır, üniversite mezunu değil, lise de değil elektrikten ampule, sinema sistemlerinden gramofona kadar yüzlerce ürünün mûcidi olup yalnız Amerika değil dünyada marka değeri ilk üçün içinde yer alan General Elektric’in temelleri atmış, bu kişi tam anlamıyla ustadır (ustâd). Lisans ve herhangi bir dalda mühendislik derecesi olmaması, ondan bir şey kaybettirmiyor. “Bazı yenilgilerin nedeni, insanların işi yarıda bıraktıklarında, başarıya ne kadar yakın olduklarını bilememeleridir” sözü ona aittir.

Continental Edison Firmasında (Thomas Edison’un Avrupa’da kurduğu firma) eleman olarak çalışmaya başlayan, üniversite 1. Sınıf terk Nikolai Tesla, elektrik üzerine tek kelime ile devrimsel buluşlar yapıyor. O kadar ki “witricity” elektrik akımının kablosuz, hava aracılığı ile iletimi üzerine çalışmalar yapmış. 2017 yılının 2. yarısında Tesla Firması “2020 yılında sürücüsüz elektrikli kamyonu 100 bin dolara kiraya vereceğini” duyurdu (batarya kirası hariç). Firma yetkilisi 08/09.11.2017 tarihlerinde Cumhurbaşkanımız ile görüşmüş olup, uydu üzerine anlaşmalar imzalandı. Lisans derecesine sahip olmayan Nikolai Tesla, dünyaya ve bilime yön veren ustalardandır.

Steve Jobs, kolej 1. Sınıf terk. Richard Branson, Michael Dell ve daha fazlası lisans derecesine sahip değil. Onları nasıl değerlendireceğiz? “Hayır sen benim gözümde musluk değiştiren tesisatçıdan farklı değilsin” diyemeyiz. (Meraklıları, konuya ilişkin örnekleri internet arama motorlarından taratabilir)

Ustalığın, lisans diploması ile ilişkilendirilmesini son derece yanlış buluyorum. Usta (üstad) adı verilen kişiler bir işin yapılması, problemin çözülmesi, stres birikiminin giderilmesi ve daha birçok konuda yeni çıkış yolu, bağlantı, cevap ve ya çözüm önerisi üreten kişidir. Ödenen ücret ile üretilen değer arasındaki marj, usta ile müşterek çalışma sonucunda ortaya çıkar.

İndirim marketlerine ilişkin okuduğum araştırma yazısında ilk maddesi “müşteri sadakatinin düşük olmasıydı.” Müşteriler ucuz olana sadık olmazlar. Sadakat, taklit edilememe ve orijinallikten, benzerinin – ikamesinin çok az ya da hiç olmamasından, vaat ve vaadinizi gerçekleştirmeye ilişkin güvenden ve firma kişiliği ile birebir bağlantılıdır.

Markanın kişiliği, ürünün kişiliğinden başlıyor. Ürüne kişilik, lezzet, tat veren ustanın maharetidir. Doğrudan müşterinin nabzını tutamaz, ancak tecrübeleri ve bağlantıları ile en tercih edilen reçeteleri, karışımları bilir.

Sanatçıların sık yaşadıkları sorun, zihinlerindeki güzelliği tuvale, notaya, kâğıda dökebilmemektir. Fotoğraf sanatçıları gözün gördüğü güzelliği yakalamaya, fotoğraflamaya çalışır. Göz geniş perspektifte güzelliği yakalar, fotoğraf makinasında o kadar geniş imkâna sahip olmazsınız; açıyı, ışığı, perspektifi yakalamanız çok zordur; günlerce aynı konumda beklemeniz gerekebilir. Usta, işin içinde geçirdiği zaman ile ürünle ilgili tecrübeye sahip bulunuyor; çizmeyi aşmamak kaydı ile. Sizin ustanız, rakiplerinizin ustalarını yakından tanıyabilir, sohbet arkadaşı olabilir. Yeni ürün reçeteleri, rakip firma ürünlerin hakkında sizden fazla bilgiye sahip olabilir, tavsiyeleri ile seçenek sunabilir, rehberlik yapabilir.

Sizi tüm samimiyetimle temin ederim, ustanın önemini uzun yıllarımı geçirdiğim gıda sektöründe ve diğer sektörlerde uzun uzun, doyasıya anladım. Onların, çözüm anahtarının şifreleri olduğuna, iletişimin doğru kurulması halinde, mühendislerin dâhi yanlarında çırak kaldıklarına hayretle ve hayranlıkla şahit oldum. Daha önce sık sık yazdığım ve yazmakta bıkmayacağım “tecrübe ile bilene güvenin”sözünü hatırlatıyorum.

Ustada olması gereken ilk meziyet, duru bir zihne sahip olması. Duru zihin, işin ilmi ve nâfizliği için ilk şart (Nâfiz: işin bir tarafından içine girip işleyip tesir ederek öbür tarafından çıkma durumu). Tecrübelerime göre, bazı insanların ellerinde kerâmet oluyor, yemekleri hafif, tadı kıvamında oluyor. Bu ustalarla konuştuğumda işlerine ruhunu da kattığına şahit oldum. Davetli olarak gittiğim pasta imâlâthânesinde ustanın parmak ile kurabiye hamur karışımını hesapladığımı, diğer ustanın krema karışımı yaparken döktüğü glikoz şurubunu görünce gayr-i ihtiyarı “bunu insana mı yedireceksin?” diye sorduğumu hatırlıyorum. Geçmişte bazı dükkânlar canlı yayınla imâlâthânedeki çalışmayı müşterilerine seyrettirirlerdi. Usta, öncelikle sorumluluğu vicdanında hisseder.

Sizlerde rastlamışsınızdır “ben yemek uzmanıyım, ben gurmeyim, bu işi en iyi ben bilirim, bana bıraksalar burayı uçururum, işimi mükemmel yaparım…” sözlerini telaffuz edenlere. Usta ilmi ile âmil olur; ustalığı sözlerinde değil tavsiyelerinde, ürünlerde, reçetelerde olur. Ustalar, tek ustanın kendileri olmadığını, her bilenden daha iyi bir bilen olduğunu, asıl gurme ve uzmanın müşteri olduğunu bilir. Eskiler “ilim, hilim (yumuşak huyluluk, öfke ve hiddet gerektiren durumlarda kendini yenerek sâkin ve serinkanlı olma. lugatim.com) ile beraber olmalı”der. Ustalıkla, tevazu beraber olmalı. Şahsen kendimi çok şanlı addediyorum. Zîra çalıştığım ustalar, işi ve konusunda uzmandılar, bir karar almadan önce bana etraflıca anlattılar, yapılması gerekeni izah ettiler; kararı ortak verdik. Ben de onların görüşünü almadan hiçbir konuda, tek başıma karar vermedim. İsimlerini anmadan geçemeyeceğim Rahmi Cerit, Murat Çilek, Murat Aktaş, Salih Akan ve daha niceleri hepsi işlerinde ellerinden öpülecek ustalar; iş bilgisi, karakter ve çalışma prensibi olarak, her zaman sırtımı korkmadan dayadığım insanlardı. Yanlış karar vermeme, her zaman beni iknâ ederek engel oldular. Onlardan “nasıl biliyorsan öyle yap” sözünü hiç duymadım, bıkkınlıklarına şahit olmadım. Dilerim sizin yanınızda böyle mahir, güzel ahlâk sahibi ustalar bulunur.

Ustalar yalnız somut olanı değil soyut, manevi, ruhani olanı da hissedendir. İşinizde, ustalığınız size ait ise, ceketinizi çıkarıp, tezgâha geçebiliyorsanız kaliteyi hem üretir, hem denetlersiniz. Yapamıyorsanız, önce sizinle yoldaş ustaya ihtiyacınız bulunuyor. Müşteri bugün öyle, yarın böyle, diğer gün daha farklı ürün istemez. Beğendiği lezzeti her defasında bulmak ister.

 

Amerikalı zengin sanayicilerden biri “neyim varsa alabilirsiniz; arabalarımı, fabrikalarım, makinalarım, bilgisayarlarım evlerimi her şeyimi ama çalışanlarımı almayın. Çalışanlarım olduğu müddetçe benden aldığınız her şeyi ama her şeyi yeniden kazanabilirim. Ancak çalışanlarımı alır diğerlerini bırakırsanız hepsini hızla, teker teker kaybederim.”

Genç beyefendi seminerden sonra yanıma geldi. Babası müteahhitmiş, samimiyete binaen “abi ne iş yapacağız” dedi. Cevaben “Beyefendi ben bildiğim işi, üzerine devamlı bilgi ve tecrübe ekleyip yapmaya çalışıyorum. Siz ne düşünüyorsunuz?” Birkaç dakika sohbetten sonra, seyyar el arabasında tatlı satabileceğini, bu işi çok iyi yapan birini tanıdığını söyledi. Hatta adamla sohbet etmiş, adam ürünlerde kaynak suyu kullandığı sırrını da vermiş. Üşenmedim, birlikte Eminönü, Mercan tarafındaki seyyar tatlıcıya gittik. Usta ile sohbete başladım, “bu genci çok etkilemişsiniz, sizin gibi tatlı pişirip satmak istiyor” dedim. Bu arada ikinci porsiyon tatlılara başladık, hakikaten güzeldi. Usta, sohbetin sonuna doğru “bak ben tatlı pişirmek için sabah ezanına 1 saat kala uyanırım, abdest alır iki rekât namaz kılar işe öyle başlarım. Yalnız sarmasını, tepsiye döşemesini öğrenmek yıllarımı aldı…” tamam dedim ustaya, bu tatlı yalnız böyle bir iş disiplini ile yapılabilir. Ve genç beyefendiye dönüp, hazır mısın? Dedim. Halil Cibran’ın dediği gibi “iş, sevginin görünür hale gelmesidir.”

 

Saygılarımla,

Mehmet Yanık

Not: Bu konuda bir nokta kaldı, onu da önümüzdeki makalede kısaca ele alırız.

mehmetyanik@hotmail.com

©Bu yazı iskuruyorum.com için yazılmıştır. Kısa alıntılar kaynak gösterilerek yapılabilir. Geniş ve tüm alıntı yapılmak istendiğinde izin alınması gereklidir. 

En iyi iş fikirleri listesi için tıklayın..

Yorum Ekle

Konu hakkındaki değerli yorumunuzu paylaşmak için lütfen formu kullanınız. Lütfen bu bölümden bayilik başvurusunda bulunmayınız firmanın telefonunu arayabilirsiniz. Bu bölümden yapılan bayilik başvuruları muhtemelen silinecektir.

Ad / Soyad

Email

Yorumunuz

Onay Kodu Lütfen Aşağıdaki Alana Yazınız
Aşağıdaki haberlerden hangisi ilginizi çekiyor ?

Son dönemin popüler girişimlerinden biri olan Adana su böreği dükkanı açmak için Ekiz Böre

Adana baklava böreği dükkanı açmak üzerine hazırladığımız yazımızı okuyucularımızın dikkat

Metcom güvenlik sistemleri; plaka tanıma sisteminden başlayarak bir çok güvenlik sistemi h

Masum Beyaz diyabet ve obeziteyle mücadeleye yönelik gıda ürünleri satan firma bayilikler

Taner Börek Bayilik: börekçi açmak isteyen girişimcilerin değerlendirebileceği bayilik ver

klima bayilik
klima bayilik
wafflehouse bayiliği poba döner bayiliği

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi DMCA.com Protection Status